2013

Gozdni vrt je gozd pred domačim pragom

26.11.2013

Gozdni vrtGozd je lepo, prijetno okolje za sproščanje in rekreacijo. Sprehod skozi gozd običajno sprosti in napolni z energijo. Tudi domači vrt ima podoben učinek, saj se v njem lahko sprostimo in rekreiramo skozi delo. Če imamo vrt dovolj velik, lahko pred domačim pragom naredimo posnetek gozda v obliki gozdnega vrta.

Botanični park Sežana

15.10.2013

DrevesaMed slovenskimi botaničnimi vrtovi in parki Botanični park v Sežani nekoliko izstopa. Je pravi mali biser, ki vabi s svojo lepoto in pestrostjo rastlinskih vrst. V parku uspeva 198 vrst lesnatih rastlin (dreves in grmovnic) in več kot 100 različnih vrst eksotičnih lončnic.

Uvoz in izvoz okroglega lesa v letu 2012

07.10.2013

V letu 2012 smo iz Slovenije izvozili 1,32 milijona kubičnih metrov okroglega lesa, medtem ko smo ga uvozili okoli 0,46 milijona kubičnih metrov je sporočil Statistični urad RS. Pri izvozu je prevladoval okrogli les boljše kakovosti, pri uvozu pa les za kurjavo in les slabše kakovosti.

S starostjo se poslabšajo mehanske lastnosti lesa

17.07.2013

DeskeS staranjem lesa se spreminjajo njegove mehanske lastnosti.  Na Oddelku za lesarstvo Biotehniške fakultete v Ljubljani so izvedli raziskavo mehanskih lastnosti 100 let starega bukovega lesa. Ugotovili so, da se s starostjo mehanske lastnosti lesa močno poslabšajo.

Sprehod skozi gozd, februar 2013

23.02.2013

Gozdna cesta pozimiLetošnji februar je povsem zimski. Snega je bilo veliko in, kot kaže, ga bo do konca meseca zapadlo še nekaj. V številnih preteklih letih smo lahko na prisojnih pobočjih že nabirali teloh, letos pa se telohi skrivajo pod snežno odejo. Tudi leska, ki tak čas običajno že cveti, ima cvetove še trdno zaprte, čeprav so mačice že dobro razvite.

Bor v mitologiji

14.02.2013

BorBor je drevo, ki si je v mitologiji prislužil pomembno mesto. V vzhodni mitologiji je simbol nesmrtnosti, ki ga razlagamo s trajnostjo iglic in smole. V zahodnih mitologijah pa je simbol izpričane resnice.

Na Japonskem je bor simbol neomajne moči, ki je posledica težkih vsakodnevnih bojev. Japonci verujejo, da v krošnjah dreves živijo božanstva. Med novoletnimi prazniki pred vrata postavijo dva enako velika bora, ki privlačita dobra božanstva. Ker bor simbolizira nesmrtnost, ga uporabljajo za gradnjo šintoističnih templjev in izdelavo obrednih pripomočkov. Je tudi simbol odločnosti in pričakovanja.

 

Dan varne rabe interneta